Jeśli jesteś zdecydowany na własną szklarnię ogrodową przede wszystkim należy zastanowić się nad ilością gotówki które mamy możliwość wyszperać na ten projekt. Do naszej dyspozycji są, przecież wysoce sztywne oraz solidne szklarnie ogrodowe zbudowane z metalu i elementów z poliwęglanu lub też jedno sezonowe cieplarnie z folii, tudzież niewielkie tunele foliowe. Szklarnie zrobione z poliwęglanu są w stanie być użytkowane przez wiele sezonów. Przed zamontowaniem ich w naszym ogrodzie należy wybrać stanowisko i opracować glebę. Taką szklarnię stawiamy na stabilnej podstawie wykonanej z krawężnika z betonu. Ma to nie dopuścić do wkroczenia korzonków wszechobecnej trawy i innych roślin do wnętrza oranżerii, w której można hodować świeże warzywa i wymagające kwiaty.
Po rozstawieniu naszej szklarni powinniśmy pamiętać o wymianie gruntu na ziemię typowo do wysiewu sprzyjającą pielęgnacji roślin. Zamiana terenu powinna obejmować aż do pięćdziesięciu cm głębi. Kiedy ma się tak przygotowaną szklarnię, wysiew pewnej części warzyw (np. rzodkiewki, pora, sałaty) chociażby w pozbawionej ogrzewania cieplarni, można rozpoczynać nawet po ustąpieniu większych mrozów.
Szklarnia ogrodowa może służyć także za miejsce dla wyhodowania rozsady kwiatów jednoletnich. Należałoby w tym miejscu również napomknąć, że warzywa uprawiane w takich warunkach są kategorycznie mniej wrażliwe na choroby, które mogłyby im zaszkodzić.
Jeśli zdecydujemy się na uprawę roślin na zewnętrznej rabacie bez szklarni przydomowej, najwięcej sił musimy przeznaczyć na pozycję przyszłej grządki. Powinna leżeć ona w miejscu odsłoniętym od północy oraz dodatkowo w odpowiednio nasłonecznionym. Warto jeszcze pamiętać ażeby nasze rabatki warzywne znajdowały się wystarczająco blisko ujęcia wody no i oczywiście o tym, że wszelkie rośliny najkorzystniej jest nawadniać wieczorem. Posiadając ogród w takiej lokalizacji oraz jeszcze utrzymując w nim odpowiednie podłoże pod uprawę warzyw możemy spodziewać się wyśmienitych plonów zdrowych warzyw.