NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Historia szpilek damskich

2016-10-12 10:59:43

Szpilki i ich spopularyzowanie w modzie związane jest z wielowiekową historią, sięgającą antyku. W XV w. do powszechnych płaskich butów dorabiano wyższe obcasy, jakie miały za zadanie sprawować określoną rolę i były dedykowane specjalnie dla… mężczyzn. Panowie, dzięki obcasom mogli pewniej utrzymywać stopy w strzemionach siodła co pomagało w czasie jazdy konnej. A co więcej, gwarantowały tym mężczyznom odczucie podwyższonego standardu życia.

Pierwszą niewiastą, która założyła buty na obcasie była Katarzyna Medycejska, księżniczka wywodząca się z rodu włoskich Medyceuszy. Okolicznością, którą dobrała na popularyzowanie szpilek, był jej ślub który odbył się w 1533 roku z przyszłym panem Francji Henrykiem Drugim. Relacja sugeruje, że Katarzyna była małą osobą o przeciętnej powierzchowności, zatem dzięki obcasom zyskała kilka dodatkowych centymetrów wzrostu. Należy wiedzieć, iż w tych czasach obcas zamontowany był zazwyczaj na środkowej części podeszwy, co było powiązane z wielkim bólem oraz bardzo często skutkowało ułomnością stóp.
Czasy ciężkiej Francuskiej Rewolucji sprawiły, iż buty na wysokim obcasie zniknęły ze świata stylu oraz damskiej wyobraźni na szacunkowo cały jeden wiek. Zawojowały trendy znowu na przełomie XIX i XX wieku a do dziś zostały zachowane na żeńskich salonach. Epokowym punktem było wzniesienie manufaktury obuwia na szpilce w Stanach, a pierwszym kreatorem takiego rodzaju butów był O. Kliczka, jaki wynalazł funkcjonalny i pewny zabieg na przymocowanie szpilki na podeszwie. Jednakże dopiero lata 50. ostatniego wieku umożliwiły płci żeńskiej stać się posiadaczkami awangardowej i bezpiecznej szpilki.

Za naczelnych prekursorów możemy wymienić Christiana Diora czy Rogera Viviera, którzy spopularyzowali ten sort damskiego obuwia. Stylowe buty dużo zawdzięczają również celebrytom takim jak na przykład Marylin Monroe, jaka obcinając jedna szpilkę w swoim bucie, spowodowała, że jej krok był znacznie bardziej dziewczęcy, ale również Audrey Hepburn, która przedstawiła kapitalny styl kostiumu, a sprawiło to, że kobiety zdecydowanie częściej rozpoczęły wkładać najprostsze klasyczne stroje, ale i klasycznie czarne buty na wysokim obcasie jakie uważa się teraz za istotę klasyki i elegancji.

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: