NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Jakich środków gaśniczych można używać?

2017-03-22 12:10:49

Profesjonaliści mają pełną wiedzę o przeznaczeniu poszczególnych środków gaśniczych. Niestety większość z nas takie wiedzy nie posiada, bo rzadko dotyka nas problem pożaru. Gdy się to dzieje dzwonimy zwykle do straży pożarnej, a sami ratujemy się ucieczką. Zdarza się jednak, że wcześnie zauważony pożar można zlikwidować przy użyciu najprostszych jednak dobrze dobranych środków by uniknąć eskalacji problemu. Oczywiście najlepsze zabezpieczenia przeciwpożarowe, to unikanie wywoływania zagrożenia pożarowego, ale nie każdą sytuację zdołamy przewidzieć.

Podstawowa klasyfikacja środków gaśniczych

Woda – jest to najpopularniejszy i najpowszechniej stosowany środek gaśniczy. Jednak woda nie nadaje się do gaszenia: instalacji elektrycznych, benzyny, nafty, ropy, oleju napędowego, wszelkich materiałów, które przy kontakcie z wodą wytwarzają gazy palne lub wybuchowe, sodu, potasu.

Piana gaśnicza – składa się z drobnych pęcherzyków gazu na przykład: dwutlenek węgla, powietrze otoczonych błoną płynu. Zawartość wody w pianie uniemożliwia użycie jej do gaszenia wyżej wymienionych rzeczy/materiałów.

Dwutlenek węgla – jest to środek gaśniczy sprężony w stalowych butelkach i nadaje się do gaszenia wszystkich pożarów.

Halon – jest to niepalna ciesz, która podobnie jak dwutlenek węgla nadaje się do gaszenia wszystkich pożarów. Jednak użycie halonu w ciasnych zamkniętych pomieszczeniach jest zabronione ze względu na powstawanie toksycznej pary.

Proszki gaśnicze – są to związki chemiczne, które odpowiednio dobrane mają za zadanie przerwanie reakcji spalania.

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: